Mester i H båd

 

Foto Ole Vognstoft

 

Mesterskaber, priser og trofæer i 2015 er fordelt således:


Verdensmester i H båd

 

Guld - Danmark

Team DEN 597 - Claus Høj Jensen, Frederik Dahl og Jacob Guhle – Holbæk Sejlklub

 

 Sølv Tyskland

Team Ger 1656 - Dirk Stadler

 

Bronze Danmark

Team DEN 569 - Claus Hovgaard, Morten Hovgaard og Henrik Larsen Sejlklubben Neptun - Vejle

 

 

 


 

Danmarksmester i H båd

1)  Team 597 Claus Høj Jensen, Frederik Dahl og Jacob Guhle – Holbæk Sejlklub

2)  Team 559 Steffen Stegger & co. – Hadsund Sejlklub

3)  Team 533 – Morten Nielsen & co. Roskilde Sejlklub

 

Veteranbåde ved DM

Team 370 – Thomas Sennels og co. –  Århus Sejlklub - Hurtigste båd i 300 serien

Team XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX-Hurtigste båd i 200 serien

 

Højdespringer ved DM

Team 586 - Anders Bertelsen og co. Århus Sejlklub

 

 

 

 

Mesterskaber, priser og trofæer i 2014 er fordelt således:

 


Verdensmester i H båd

Guld - Danmark

Team 597 - Claus Høj Jensen, Frederik Dahl og Karl Kristensen – Holbæk Sejlklub

 

 Sølv Sverige

Team SWE 559 - Henrik Jörhov

 

Bronze Sverige

SWE 591 - Henrik Edman

 

 

 


 

Danmarksmester i H båd

1)  Team 597 Claus Høj Jensen, Frederik Dahl og Karl Kristensen – Holbæk Sejlklub

2)  Team 533 Morten Nielsen & co. – Roskilde Sejlklub

3)  Team 569 – Claus Hovgaard & co. Sejlklubben Neptun Vejle

 

Veteranbåde ved DM

Team 370 – Thomas Sennels og co. –  Århus Sejlklub - Hurtigste båd i 300 serien

Team 296 – Steffen Bøllund og co. - Brejning Bådklub -Hurtigste båd i 200 serien

 

Højdespringer ved DM

Team 593 - Finn Pedersen og co. - Århus Sejlklub

 


 

Jysk mester

Team 559 - Steffen Stegger og co. – Hadsund Sejlklub

 

Sjællandsk mester

Team 533 Morten Nielsen & co. – Roskilde Sejlklub

 


 

Ranglistekonkurrencen 2014

1) Team 559 - Steffen Stegger, Lars Christiansen og Carsten Pedersen – Hadsund Sejlklub.

2) Team 586 – Anders Bertelsen & co. - Århus Sejlklub

3) Team 613 – Hans Ebler & co. – Sejlklubben Neptun Vejle

 

Højdespringeren år 2014

Team 603 - John Frank Paulsen, Helge Søndergaard og Palle Koch

 

Hurtigste Veteranbåd (under sejlnummer 400) på ranglisten

Team 370 - Thomas Sennels, Thomas Hanibal og Ninna