Rangliste 2009

  Stævne     VM-udtagelse VM-udtagelse DM 2008 VM-udtagelse VM-udtagelse TOTAL TOTAL  
        Sejlklubben Sundet Korsør Sejlklub Nakskov Horsens Brejning Uden Med  
  Antal danske deltagere     25 30 48 22 32 fratræk fratræk  
  Rorsmand Klub Båd placering point placering point placering point placering point placering point point point Placering
1 Herluf Jørgensen Skagen DEN 565   40 8 8 3 3 1 1 8 8 60 20 1
2 Morten Reinhold Hellerup DEN 598 6 6 7 7 5 5 5 5 15 15 38 23 2
3 Morten Stoy Horsens DEN 572 1 1 10 10 10 10 3 3 20 20 44 24 3
4 Steffen Stegger Hadsund DEN 559   40 1 1 13 13 10 10 5 5 69 29 4
5 Kent Dalsbo Egå DEN 577 9 9 5 5 22 22 13 13 6 6 55 33 5
6 Erik Skjødt Nakskov DEN 535 10 10 11 11 15 15 11 11 2 2 49 34 6
7 Anders Bertelsen Aarhus DEN 589 16 16 14 14 21 21 2 2 3 3 56 35 7
8 Peter Leffers Aarhus DEN 421 5 5 19 19 18 18 12 12 4 4 58 39 8
9 Jesper Dietz Sundet DEN 605 3 3 15 15 19 19 4 4 25 25 66 41 9
10 Mads P.G. Korsgaard Assens DEN 470 17 17 13 13 12 12 17 17 1 1 60 43 10
11 Kai Hoffmann Randers DEN 562   40 9 9 24 24 7 7 7 7 87 47 11
12 Peter Dan Petersen Onsevig DEN 578 15 15   40 6 6 15 15 12 12 88 48 12
13 Claus Høj Jensen Roskilde DEN 597 8 8 3 3 4 4   40   40 95 55 13
14 Søren Blume Køge bugt DEN 514 2 2 20 20 29 29 19 19 18 18 88 59 14
15 Thomas M. Gabs Middelfart DEN 561 14 14   40 17 17 6 6 27 27 104 64 15
16 Mikkel Palludan KØS DEN 591 4 4 2 2 34 34   40   40 120 80 16
17 Hans Rasmussen Troense DEN 557   40 16 16 14 14   40 11 11 121 81 17
18 Michael Damborg Aarhus DEN 595 11 11 25 25 33 33 16 16 31 31 116 83 18
19 Helmuth Melsen FSK DEN 523 13 13   40 28 28 14 14 29 29 124 84 19
20 Martin Stærke Nakskov DEN 543 12 12 18 18 31 31   40 24 24 125 85 20
21 Claus Henriksen Korsør DEN 507 21 21 26 26 30 30 18 18 28 28 123 93 21
22 Henrik Biilmann Aarhus DEN 566   40 24 24 9 9 21 21   40 134 94 22
23 Ole Engblom Frem DEN 420 7 7   40 11 11   40   40 138 98 23
24 Carsten Lauridsen Kolding Den 434   40   40 8 8   40 13 13 141 101 24
25 Søren Wissing Brejning DEN 570   40 12 12   49   40 9 9 150 101 25
26 Jens Hornum Aarhus Den 596   40   40   49 8 8 19 19 156 107 26
27 Boris Larsen Korsør DEN 604 20 20 17 17 35 35   40   40 152 112 27
28 Bo Bøje Pedersen Korsør DEN 574 22 22 22 22   49   40 30 30 163 114 28
29 Bo Selko KDY Den 533   40   40 1 1   40   40 161 121 29
30 Jan Gustavsson MSS Swe 561   40   40 2 2   40   40 162 122 30
31 Morten Nielsen Roskilde DEN 533   40 4 4   49   40   40 173 124 31
32 Harald Wefers SSSK GER 1272   40 6 6   49   40   40 175 126 32
33 Lars Kalen TPS FIN 888 19 19 27 27   49   40   40 175 126 33
34 Jesper Kristensen Kerteminde Den 536   40   40 25 25   40 21 21 166 126 34
35 Per Risvang Århus Den 455   40   40 7 7   40   40 167 127 35
36 Morten Scheel Nielse Roskilde DEN 560   40 21 21 27 27   40   40 168 128 36
37 Per Johansen Nakskov DEN 526 23 23 29 29 36 36   40   40 168 128 37
38 Brian Keene Horsens Den 490   40   40   49 9 9   40 178 129 38
39 Søren Jensen Brejning Den 580   40   40 49 49   40 10 10 179 130 39
40 Peter Gorrissen Vejle Den 401   40   40 49 49   40 14 14 183 134 40
41 Brian Junker Egå Den 586   40   40 16 16   40   40 176 136 41
42 Claus Hovgaard Vejle Den 569   40   40 49 49   40 16 16 185 136 42
43 Hans Ebler Vejle Den 292   40   40 49 49   40 17 17 186 137 43
44 Kurt Henriks Næstved DEN 491 18 18   40 42 42   40   40 180 138 44
45 Jesper Jespersen Århus Den 592   40   40 20 20   40   40 180 140 45
46 Jesper Jacobsen Egå DEN 459   40 23 40   49 20 20   40 189 140 46
47 Kaj Møller Horsens Den 413   40   40   49 22 22   40 191 142 47
48 Kim Jørgensen Vejle Den 230   40   40 49 49   40 22 22 191 142 48
49 Lars Borg Korsør DEN 555   40   40 23 23   40   40 183 143 49
50 John Paulsen Vejle Den 603   40   40 49 49   40 23 23 192 143 50
51 Torben Jørgensen Syvstjernen DeN 501 24 24   40   49   40   40 193 144 51
52 Lars Pedersen KAS DEN 262 25 25   40   49   40   40 194 145 52
53 Jesper Davidsen Egå Den 585   40   40 26 26   40   40 186 146 53
54 Lasse Laursen Brejning Den 308   40   40 49 49   40 26 26 195 146 54
55 Erik Borg Korsør DEN 66   40 28 28   49   40   40 197 148 55
56 Jyrki Lindstrøm KPS/KSS Fin 955   40   40 32 32   40   40 192 152 56
57 Søren Nielsen FSK Den 495   40   40 49 49   40 32 32 201 152 57
58 Calus Terkildsen Silkeborg Den 584   40   40 37 37   40   40 197 157 58
59 Leif Schulz Holbæk Den 356   40   40 38 38   40   40 198 158 59
60 Eggert G. Jørgensen Roskilde Den 568   40   40 39 39   40   40 199 159 60
61 Mads Christensen Nakskov Den 252   40   40 41 41   40   40 201 160 61
62 Carsten M. Jeppesen Lemvig Den 140   40   40 43 43   40   40 203 160 62
63 Tage Henriksen Nakskov Den 216   40   40 44 44   40   40 204 160 63
64 Torben S. Andersen Enigheden Den 23   40   40 45 45   40   40 205 160 64
65 Jacob Dyring Jensen Hvidovre Den 319   40   40 46 46   40   40 206 160 65
66 Jacob Dalgaard Niels Vallensbæk Den 275   40   40 47 47   40   40 207 160 66
67 Magnus Kopytko Nakskov Den 245   40   40 48 48   40   40 208 160 67