Rangliste 2008

  Stævne     VM-udtagelse VM-udtagelse DM 2007 VM-udtagelse VM-udtagelse TOTAL TOTAL    
        Sejlklubben Sundet Nakskov Sejlklub Egå/Århus Frederikshavn Brejning Uden Med    
  Antal danske deltagere     22 24 54 20 37 fratræk fratræk    
  Rorsmand Klub Båd placering point placering point placering point placering point placering point point point lige Placering
1 Steffen Stegger Hadsund DEN-559   40 4 4 1 1 2 2 3 3 50 10   1
2 Herluf Jørgensen Skagen Sejlklub DEN-565 2 2   40 17 17 1 1 1 1 61 21   2
3 Mikkel Palludan KØS DEN-591 1 1 1 1 13 13 7 7   40 62 22 1 3
4 Morten Stoy Horsens DEN-572 14 14 2 2 11 11 4 4 5 5 36 22 2 4
5 Erik Skjødt Nakskov DEN-535 10 10 5 5 4 4 5 5 14 14 38 24   5
6 Claus Høj Jensen RS DEN-597 17 17 3 3 2 2   40 4 4 66 26   6
7 Morten Reinhold HS DEN-598 11 11 8 8 6 6   40 2 2 67 27   7
8 Helmut Melsen Frederikshavn DEN-523 9 9 10 10 15 15 12 12 22 22 68 46   8
9 Jesper Tang Kristensen Kerteminde DEN-536 12 12 20 20 16 16 15 15 6 6 69 49 1 9
10 Mads Korsgaard Assens DEN-470 16 16 9 9 8 8 16 16   40 89 49 2 10
11 Søren Jensen Brejning DEN-580 5 5 11 11 19 19   40 15 15 90 50   11
12 Ole Engblom Frem DEN-420 15 15 6 6 14 14 18 18 24 24 77 53   12
13 Morten Scheel Nielsen Roskilde DEN-560 20 20 16 16 9 9 9 9 20 20 74 54   13
14 Peter Leffers Århus DEN-421 7 7 15 15 22 22   40 12 12 96 56   14
15 Anders Bertelsen Århus Sejlklub DEN-589 23 23 12 12 40 40 3 3 26 26 104 64   15
16 Lars Kalém TPS FIN-888 13 13 17 17   55   40 9 9 134 79   16
17 Peter Dan Pedersen Onsevig DEN-578 22 22 7 7 39 39   40 16 16 124 84   17
18 Michael Damborg ÅS DEN-595   40   40 12 12 6 6 27 27 125 85   18
19 Jesper Jacobsen Egå DEN-459   40 19 19 23 23 19 19 28 28 129 89   19
20 Kai Hoffmann Randers DEN-562 4 4   40 29 29   40 21 21 134 94 1 20
21 Martin Stærke Nakskov DEN-543 21 21 14 14   55   40 19 19 149 94 2 21
22 Thomas M. Gabs Middelfart DEN-561   40 21 21 21 21   40 17 17 139 99   22
23 Egon Petersen Nakskov DEN-455   40 13 13 10 10   40   40 143 103   23
24 Eigil Mølgaard Sundet DEN-574 19 19   40 5 5   40   40 144 104   24
25 Kent Dalsbo Kaløvig DEN-577   40   40 20 20   40 10 10 150 110 1 25
26 Michael Pedersen Frederikshavn DEN-529   40   40 27 27 13 13 30 30 150 110 2 26
27 Hans Rasmussen TBL DEN-557   40   40 18 18   40 13 13 151 111   27
28 Thomas Biilmann ÅS DEN-566   40   40 28 28   40 7 7 155 115   28
29 Jan Grønbech AS DEN-569   40   40 33 33 10 10 36 36 159 119   29
30 Eggert G. Jørgensen Roskilde DEN-568   40   40 49 49 11 11 31 31 171 122   30
31 Brian Junker Egå DEN-586   40   40 3 3   40   40 163 123 1 31
32 Jacob Jacobsson Malmö SWE-583 3 3   40   55   40   40 178 123 2 32
33 Thomas Flemsted Gjøl DEN-116   40   40 36 36 8 8   40 164 124   33
34 Morten Nielsen Roskilde DEN-533 6 6   40   55   40   40 181 126   34
35 Axel Bøgild SKB DEN-514   40   40 7 7   40   40 167 127   35
36 Søren Wissing Brejning DEN-570   40   40   55   40 8 8 183 128 1 36
37 Jan Gustafson Malmö SWE-561 8 8   40   55   40   40 183 128 2 37
38 Jens Hornum ÅSK DEN-596   40   40 24 24   40 25 25 169 129   38
39 Jyrki Lindström   FIN-955   40   40   55   40 11 11 186 131 1 39
40 Morten Kristensen NY DEN-602   40   40   55 14 14 37 37 186 131 2 40
41 Mikkel Farver Brejning DEN-507   40   40   55 17 17 35 35 187 132   41
42 Jesper Andersen Hvidovre DEN-94 18 18   40 45 45   40   40 183 138 1 42
43 Jacob Andersen   DEN-402   40   40   55   40 18 18 193 138 2 43
44 Claus Thestrup NS DEN-252   40 18 18   55   40   40 193 138 3 44
45 Henrik Ottesen AS DEN-563   40   40 46 46 20 20   40 186 140   45
46 Claus Berno ? DEN-577   40 22 22   55   40   40 197 142   46
47 Lasse Laursen BBK DEN-308   40   40   55   40 23 23 198 143 1 47
48 Kurt Henriks Næstved DEN-491   40 23 23   55   40   40 198 143 2 48
49 Bjarne Pedersen Kragenæs DEN-216   40 24 24   55   40   40 199 144 1 49
50 Magnus Leeman Långedragbn DEN-461 24 24   40   55   40   40 199 144 2 50
51 Jesper Davidsen Egå DEN-596   40   40 25 25   40   40 185 145 1 51
52 Esben Juste SS DEN-119 25 25   40   55   40   40 200 145 2 52
53 Petter Bengtsson ÅSSS SWE-552   40   40 26 26   40   40 186 146 1 53
54 Steen Georg Jensen Kerteminde DEN-371   40   40 32 32   40 34 34 186 146 2 54
55 John Poulsen SNV DEN-603   40   40   55   40 29 29 204 149   55
56 Kurt Henning Brejning DEN-555   40   40 30 30   40   40 190 150   56
57 Jesper K. Jespersen ÅSK DEN-592   40   40 31 31   40   40 191 151   57
58 Peter Gorrissen SNV DEN-401   40   40 47 47   40 32 32 199 152   58
59 Palle Koch SNV DEN-230   40   40   55   40 33 33 208 153   59
60 Eeva Saukkonen OM FIN-954   40   40 34 34   40   40 194 154   60
61 Valdemar Jensen Silkeborg DEN-583   40   40 35 35   40   40 195 155   61
62 Niels Nielsen Randers DEN-387   40   40 37 37   40   40 197 157   62
63 Steffen Skov Larsen ÅSK DEN-147   40   40 38 38   40   40 198 158   63
64 Ole M. Jeppesen Lemvig DEN-590   40   40 41 41   40   40 201 160 1 64
65 Claus Terkildsen Silkeborg DEN-584   40   40 42 42   40   40 202 160 2 65
66 Gunnar Sèden GKSS SWE-610   40   40 43 43   40   40 203 160 3 66
67 Jesper Kallehauge ÅS DEN-363   40   40 44 44   40   40 204 160 4 67
68 Jens Thaysen ÅSK DEN-475   40   40 48 48   40   40 208 160 5 68
69 Anders Gade Jensen ÅSK DEN-139   40   40 50 50   40   40 210 160 6 69
70 Leif Schulz Holbæk DEN-356   40   40 51 51   40   40 211 160 7 70
71 Ane Beck Århus DEN-439   40   40 52 52   40   40 212 160 8 71
72 Bo Petersen Assens DEN-539   40   40 53 53   40   40 213 160 9 72
73 Birgit Hinrup ÅSK DEN-462   40   40 54 54   40   40 214 160 10 73