Rangliste 2018

Rangliste for VM-deltagelse i 2019

 

Rangliste for VM-deltagelse i 2019
Stævne VM-udtagelse VM-udtagelse (NM2017) DM2018 VM-udtagelse VM-udtagelse TOTAL TOTAL
Sted Struer Vallensbæk Bogense Århus Brejning Uden Med
Alle datoer er i 2018 12-13. maj 9-10. juni 5-8. juli 8-9. september 22-23. september
Antal deltagere (startende) 27 26 31 20 fratræk fratræk
Rorsmand (som pointene følger) Klub Båd placering point placering point placering point placering point placering point point point Placering
1 Claus Høj Jensen Roskilde DEN 597 5 5 1 1 1 1 32 0 39 7 1
2 Mads P.G. Korsgaard KDY DEN 470 4 4 3 3 3 3 4 4 0 14 10 2
3 Morten Nielsen Roskilde DEN 533 32 4 4 4 4 3 3 0 43 11 3
4 Poul Jensen Thisted DEN 535 32 2 2 8 8 2 2 0 44 12 4
5 Thomas Sennels Århus DEN 619 3 3 7 7 5 5 7 7 0 22 15 5
6 Hans Ebler Vejle DEN 613 7 7 5 5 9 9 5 5 0 26 17 6
7 Claus Hovgaard Vejle DEN 569 2 2 32 15 15 6 6 0 55 23 7
8 Peter Gorrisen Vejle DEN 595 9 9 8 8 11 11 20 20 0 48 28 8
9 Morten Scheel Nielsen FD/ØSF DEN 620 12 12 9 9 10 10 32 0 63 31 9
10 Mike Rasmussen SS DEN 575 8 8 14 14 23 23 12 12 0 57 34 10
11 Anders Bertelsen Aarhus DEN 586 32 32 2 2 1 1 0 67 35 11
12 Finn Pedersen Århus DEN 593 15 15 32 14 14 8 8 0 69 37 12
13 Søren Bernbom Hansen KDY DEN 599 16 16 32 12 12 10 10 0 70 38 13
14 Lars Kongsøre Thisted DEN 591 13 13 11 11 18 18 16 16 0 58 40 14
15 Ole Engblom ØSF DEN 420 19 19 16 16 7 7 32 0 74 42 15
16 Troels Lykke Århus DEN 617 11 11 32 22 22 9 9 0 74 42 16
17 Peder Edman Malmö Segel Selskab DEN 366 32 6 6 6 6 32 0 76 44 17
18 Niels Søndergaard-Pedersen Århus DEN 536 14 14 17 17 27 27 14 14 0 72 45 18
19 John Schmidt Vejle DEN 585 32 18 18 21 21 13 13 0 84 52 19
20 Søren Wissing Brejning DEN 570 1 1 32 20 20 32 0 85 53 20
21 Esper Lybæk-Hansen Århus DEN 610 22 22 21 21 26 26 18 18 0 87 61 21
22 Peter Dan Petersen Onsevig DEN 578 32 15 15 19 19 32 0 98 66 22
23 Claus Terkildsen Silkeborg DEN 584 32 32 25 25 11 11 0 100 68 23
24 Steffen Stegger Hadsund DEN 535 6 6 32 32 32 0 102 70 24
25 Henrik Jörhov Malmö Segel Selskab SWE 561 32 10 10 32 32 0 106 74 25
26 Martin Stærke Nakskov Sejlklub DEN 543 10 10 32 32 32 0 106 74 26
27 Carsten Olesen Amtoft DEN 395 18 18 32 24 24 32 0 106 74 27
28 Erik Skjødt Nakskov Sejlklub DEN 543 32 12 12 32 32 0 108 76 28
29 Jesper Jacobsen Egå DEN 459 17 17 32 28 28 32 0 109 77 29
30 Robert Nifelt Malmö Segel Selskab SWE 599 32 13 13 32 32 0 109 77 30
31 Thomas Kausen GER 1721 32 32 13 13 32 0 109 77 31
32 Steffen Skov Larsen Århus DEN 475 32 32 32 15 15 0 111 79 32
33 Bengt Ramne GKSS SWE 609 32 32 16 16 32 0 112 80 33
34 Jørn Steen Pedersen Brejning DEN 580 26 26 22 22 32 32 0 112 80 34
35 Lasse Aaby Andresen Århus DEN 566 32 32 32 17 17 0 113 81 35
36 Gerhard Miethe SSCR GER 1602 32 32 17 17 32 0 113 81 36
37 Mathias Boysen Århus Sejlklub DEN 526 32 32 32 19 19 0 115 83 37
38 Jesper Andersen Køge DEN 299 32 19 19 32 32 0 115 83 38
39 Bjørn Olsson Malmö Segel Selskab SWE 533 32 20 20 32 32 0 116 84 39
40 Henrik Ottesen Aalborg Sejlklub DEN 622 20 20 32 32 32 0 116 84 40
41 Martin Andersen Amtoft DEN 366 21 21 32 32 32 0 117 85 41
42 Kennedy Karlsson ÄSSS SWE 602 32 23 23 32 32 0 119 87 42
43 Ole Bundgaard Amtoft DEN 294 23 23 32 32 32 0 119 87 43
44 Johan Nehammer KDY DEN 239 32 24 24 32 32 0 120 88 44
45 Steffen Bøllund Brejning DEN 296 24 24 32 32 32 0 120 88 45
46 Karl Daniels Struer Sejlklub DEN 615 25 25 32 32 32 0 121 89 46
47 Torben Andersen Holbæk Sejlklub DEN 210 32 25 25 32 32 0 121 89 47
48 Anders Høj Christensen Hvidovre Sejlklub Suset DEN 162 32 26 26 32 32 0 122 90 48
49 Jørgen Olesen Amtoft DEN 411 27 27 32 32 32 0 123 91 49
50 Lauge Sletting Sletten Bådeklub DEN 616 32 32 29 29 32 0 125 93 50
51 Maria Markussen SNKV DEN 330 32 32 30 30 32 0 126 94 51
52 Thor Piet Christensen SU DEN 542 32 32 31 31 32 0 127 95 52