Rangliste 2021

Rangliste for VM-deltagelse i 2022
StævneVM-udtagelseVM-udtagelseDM2021VM-udtagelseVM-udtagelseTOTALTOTAL
StedVallensbækEgåOnsevigÅrhusBrejningUdenMed
Alle datoer er i 202115-16. maj5-6. juni8-10. juli4-5. september18-19. september
Antal deltagere (startende)2425fratrækfratræk
PlaceringRorsmand
(som pointene følger)
KlubBådarialpointplaceringpointplaceringpointplaceringpointplaceringpointpointpointPlacering
1Claus Høj JensenHerslevDEN 5974411000551
2Mads P.G. KorsgaardKDYDEN 4702233000552
3Thomas SennelsÅrhusDEN 6193366000993
4Claus HovgaardVejleDEN 5695544000994
5Anders BertelsenAarhusDEN 58610102200012125
6Hans EblerVejleDEN 613775500012126
7Morten Scheel NielsenFD/ØSFDEN 620668800014147
8Peter GorrisenVejleDEN 59599121200021218
9Frederik AndersenHolbæk SejlklubDEN 49412129900021219
10Søren Bernbom HansenAalborg SejlklubDEN 59916161010000262610
11Morten NielsenRoskildeDEN 5331126000272711
12Mike RasmussenSNVDEN 59613131414000272712
13Niels FristrupÅrhus SejlklubDEN 421882222000303013
14Finn PedersenÅrhusDEN 47811111919000303014
15Poul JensenThistedDEN 5352677000333315
16John HedegaardSilkeborgDEN 53018181616000343416
17Torben HansenEgåDEN 45919191717000363617
18Niels Søndergaard-PedersenEgåDEN 536261111000373718
19Claus ChristiansenStruer SejlklubDEN 56515152323000383819
20Henrik HansenÅrhus SejlklubDEN 59317172121000383820
21Peter Dan PetersenOnsevigDEN 578261313000393921
22Ole EngblomØSFDEN 420141426000404022
23John BislevKDYDEN 433261515000414123
24Claus TerkildsenSilkeborgDEN 584261818000444424
25Lars KongsøreThistedDEN 591262020000464625
26Jackie SchreiberGillelejeDEN 385202026000464626
27Esper Lybæk-HansenÅrhusDEN 61022222424000464627
28Lauge SlettingSletten BådeklubDEN 616212126000474728
29Bent Holm NielsenGillelejeDEN 523232326000494929
30Flemming HartvigNæstved SejlklubDEN 265242426000505030
31Steffen Skov LarsenÅrhusDEN 475262525000515131