Rangliste 2019

Rangliste for VM-deltagelse i 2020
Rangliste for VM-deltagelse i 2020
StævneVM-udtagelseVM-udtagelseDM2019VM-udtagelseVM-udtagelseTOTALTOTAL
StedGillelejeEgåStruerÅrhusBrejningUdenMed
Alle datoer er i 201911-12. maj15-16. juni4-6. juli7-8. september21-22. september
Antal deltagere (startende)23202817fratrækfratræk
 Rorsmand (som pointene følger)KlubBådplaceringpointplaceringpointplaceringpointplaceringpointplaceringpointpointpointPlacering
1Claus Høj JensenHerslevDEN 597111122 29 03341
2Anders BertelsenAarhusDEN 5862933332203782
3Claus HovgaardVejleDEN 56944 294411 03893
4Hans EblerVejleDEN 61366445533018124
5Thomas SennelsÅrhusDEN 6191111226688 027165
6Mads P.G. KorsgaardKDYDEN 47033889929049206
7Morten Scheel NielsenFD/ØSFDEN 620559977 29 050217
8Peter GorrisenVejleDEN 595881010111155034238
9Mike RasmussenSSDEN 57577161613131010 046309
10Morten NielsenRoskildeDEN 53399662020290643510
11Niels Søndergaard-PedersenEgåDEN 53614141414121299 0493511
12Troels LykkeÅrhusDEN 6172918181616660694012
13Søren Bernbom HansenAalborg SejlklubDEN 599 29111117171212 0694013
14Claus TerkildsenSilkeborgDEN 5842915151919770704114
15Finn PedersenÅrhusDEN 4781616121215151515 0584215
16Ole EngblomØSFDEN 42010102929440724316
17Lars KongsøreThistedDEN 59115151717 291111 0724317
18Esper Lybæk-HansenÅrhusDEN 61018181919242417170785418
19Jackie SchreiberGillelejeDEN 3851717 2925251616 0875819
20Jan ForsbomNPSFIN 958292911290885920
21Peter Dan PetersenOnsevigDEN 5781212 291818 29 0885921
22Poul JensenThistedDEN 535222929290896022
23John BislevKDYDEN 433 2955 29 29 0926323
24Bent Holm NielsenGillelejeDEN 3182121292913130926324
25Søren BredalThistedDEN 535 2977 29 29 0946525
26Henrik EdmanMalmö SegelsällskapSWE 591292988290956626
27Per HovmarkRandersDEN 565 29 291010 29 0976827
28Jesper JacobsenEgåDEN 4592920202121290997028
29John HedegaardSilkeborgDEN 530 291313 29 29 01007129
30Bjørn OlssonMalmö SegelsällskapSWE 533131329292901007130
31Steffen Skov LarsenÅrhusDEN 475 29 29 291414 01017231
32Gerhard MietheSSCRGER 1602292914142901017232
33Birger ScheufensGillelejeDEN 2991919 29 29 29 01067733
34Hans Henrik JakobsenGillelejeDEN 429202029292901077834
35Lauge SlettingSletten BådeklubDEN 616 29 292222 29 01098035
36Jørn Steen PedersenBrejningDEN 580222229292901098036
37Carsten OlesenAmtoftDEN 395 29 292323 29 01108137
38Hans Henrik FelbyGillelejeDEN 296232329292901108138
39Ole KragballeStruer SejlklubDEN 349 29 292626 29 01138439
40Mogens StorgaardStruer SejlklubDEN 268292927272901148540
41Karl DanielsStruer SejlklubDEN 615 29 292828 29 01158641